Fortigate SD-WAN Algortimaları nasıl çalışır?

SD-WAN ( Software Designed WAN) açılımıdır.  Adından anlaşılacağı üzere yazılımsal bir interface / Wan bacağı oluşturmamıza izin verir.

SD-WAN özelliği bize ADSL VDSL, 3G/4G, METRO ETHERNET hatlarımızı tek bir wan yapısı altında birleştirerek hat yedeklemesi ve yük dengelemesini sağlayan bir çözümdür. Bu konu ile ilgili daha sonra detaylı bir makale paylaşacağım fakat en çok sorulan sorulardan birisi olan SD-WAN algoritmaları nasıl çalışır konusuna kısaca değinmek istiyorum.

Source IP : Kaynak IP adreslerine dayalı bir karma algoritmaya göre SD-WAN üye interfaceler  arasındaki trafiği eşit olarak dengeler.

Session : Üyeleri arasındaki oturum sayısı oranına göre SD-WAN üyeleri arasındaki trafiği eşit olarak dengelemek için bu seçeneği kullanabilirsiniz. Session sayısına göre verdiğiniz değerler üzerinden bir oranlama yaparak trafiği üye interfaceler arasında dağıtır.

Spillover : Bu seçenekde çıkış interfaceleri için bir üst limit belirleriz. (kbps). Bu üst limiti aşan bir trafik oluştuğunda SD-WAN üye interfaceleri arasındaki başka bir interface trafik yönlendirilir.

Soruce-Destination IP : Session kaybını önlemek için kaynak ve hedef IP adreslerine dayalı bir karma algoritmaya göre SD-WAN üyeleri arasındaki trafiği eşit olarak dengelemek için bu seçenek kullanılır.

Volume : Üye interfacelerimize oran vererek kullanmamızı sağlar. Üyeler arasındaki bant genişliği oranına göre SD-WAN üyeleri arasındaki trafiği dağıtır. Trafik öncelikli olarak yüksek değer verdiğimiz interface gider. Bu interface ‘de verdiğimiz oran tamamlanınca diğerine geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir