Router (Yönlendirici) Nedir?

Router (yönlendirici) bir postane veya kargo firması gibi çalışır.
Postane veya kargo firması paketi sizden alır. Çeşitli taşıma yöntemleri ve yollar kullanarak paketi adresine teslim eder. Bunu, gönderenin ve alıcının kaynak ve hedef adreslerinin yanı sıra, veri paketin diğer ayrıntıları içeren başlık bilgilerini okuyarak yapar.
Router daha sonra bu bilgileri, paketi ulaşması gereken yere teslim etmek için ağda hangi yolu izlemesi gerektiğini belirlemek için kullanır.
Yönlendiriciler ayrıca veri akışını kontrol ederek ağ performansını optimize etmeye yardımcı olur. Router, verinin hedefe ulaşması için gidebileceği en iyi yolu belirler ve yönlendirir.  Bunun için çeşitli protokoller kullanır. ( Ör : RIP, EIGRP, BGP vb )

Ayrıca routerlar bir ağın belirli bölümlerine erişimi sınırlayarak ve yetkisiz trafiği engelleyerek ağları güvende tutmak içinde kullanılır.
Routerler herhangi bir büyük veya karmaşık ağlarda önemli bir bileşendir. Verilerin doğru hedefine hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamaya yardımcı olur.
Örneğin internet alt yapısı birbirine bağlı milyonlarca routerdan meydana gelmektedir. Siz www ile bir web sitesi adresi yazdığında bu siteye ulaşana kadar veriler onlarca router üzerinden geçerek hedefe ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir